Visuomenės sveikatos priežiūros specialisto rubrika

Vaiko adaptacija darželyje

Pradėjęs lankyti darželį, mažylis greitai supranta, kad nebebus taip, kaip buvo, ir pradeda iš visų jėgų protestuoti bei siekti susigrąžinti gyvenimo aplinką.

 

Kiekvieną rugsėjį tėvai su nerimu laukia naujo etapo savo šeimoje – pirmosios vaiko dienos ikimokyklinio ugdymo įstaigoje – darželyje. Kokiomis akimis vaikas pamatys savo antruosius namus pirmosiomis dienomis, tokį įspūdį jis ilgai nešiosis savo atmintyje. Šiame straipsnyje aptarsime, ar pirmieji patyrimai lemia tolesnę vaiko adaptaciją darželyje? Su kokiomis problemomis dažniausiai susiduria iki mokyklines įstaigas pradėję lankyti vaikai ir jų tėvai? Ką turi žinoti gimdytojai apie mažylio adaptaciją darželyje?

Ar įmanoma paruošti vaiką darželiui?

Adaptacija reiškia prisitaikymą prie aplinkos. Tai būdinga ir suaugusiems žmonėms, kurie tokias situacijas kasdieniame gyvenime išgyvena gana dažnai. Suaugusieji jau turi patirties prisitaikyti prie naujo darbo, kolektyvo, naujos gyvenamosios vietos, todėl pasikeitimui gali pasiruošti iš anksto. Skirtingai nei suaugusio asmens, vaiko, kurį planuojama atiduoti į ikimokyklinę ugdymo įstaigą, atsiskyrimas nuo namų aplinkos ir artimiausių žmonių vyksta pirmą kartą, todėl jam sunku įsivaizduoti, ko nėra jis patyręs.

 

Teigiama, kad trejų metų vaikas dar per mažas suvokti savo emocijas, todėl jis negali jų valdyti. Jokie išankstiniai pasakojimai apie įsivaizduojamą darželio lankymą, apie būsimus naujus žaislus ir užsiėmimus nepadės vaikui tą akimirką, kai jis liks be tėvų visiškai naujoje aplinkoje. Vaikui namų aplinka, buvimas su tėvais yra pats svarbiausias pirminis poreikis. Pradėjęs lankyti darželį, mažylis greitai supranta, kad nebebus taip, kaip buvo, ir pradeda iš visų jėgų protestuoti bei siekti susigrąžinti įprastą gyvenimo aplinką. Dažniausiai vaikas pamažu apsipranta, susiranda naujų draugų, žaidimų ir taip po truputį užsinori lankyti darželį. Tai – normali mažo vaiko jausmų eiga, kurią reikia suprasti ir kantriai išlaukti. Daug blogiau, jei vaikas neišgyvena jokių jausmų adaptacijos laikotarpiu ir užsisklendžia savyje.

Tėvai, o ne vaikai visų pirma turi būti pasiruošę darželiui

Ar dažnai susiduriama su vaiko adaptacijos problema darželyje? Kokias klaidas dažniausias daro tėvai, vesdami vaiką į darželį? Vieni vaikai lengviau prisitaiko prie naujos aplinkos, kiti – sunkiau. Tai nepriklauso nuo vaiko amžiaus ar lyties. Vieni vaikai jau trejų metų yra pasiruošę, o kiti – net penkerių nėra pasirengę lankyti darželio. Niekas geriau už tėvus nepažįsta savo vaikų, todėl būtent tėvai turėtų stebėti savo vaiką ir jo savarankiškumą.

 

Sunki vaiko adaptacija darželyje – tai visų pirma tėvų, o ne vaikų problema. Greita ir sėkminga vaiko adaptacija daugiausia priklauso nuo tėvų pasiruošimo leisti vaiką į darželį. Deja, dažnas atvejis, kai patys tėvai nebūna apsiruošę naujam vaiko periodui, per kurį jis bus irzlus, pasimetęs, gal ir piktas ar agresyvus, nusiminęs ar perdėtai aktyvus. Tėvai tikisi, kas vaikui bloga nuotaika greitai praeis. Kai ji per kelias savaites nepraeina, tėvai patys pradeda nerimauti ir susierzina. Tokią savijautą vėl perima vaikai ir šeima papuola į „užburtą ratą“.

 

Kita dažna tėvų klaida – vengimas kalbėti apie savo vaikus su darželio auklėtojomis, kurios ugdys jų atžalas. Vaikai – labai skirtingos asmenybės. Ne taip paprasta iš karto juos gerai pažinti. Auklėtojos gali padėti spręsti vaikų adaptacijos problemą, tačiau visiškai jos neišspręs, jei tėvai auklėtojoms nepapasakos apie savo vaikų ypatumus, įpročius, pomėgius, charakterį. Kai vaikas pradeda lankyti darželį, pirmiausia tėvai turėtų pristatyti savo vaiką, tai yra pasikalbėti su vaiko auklėtoja ir pasakyti, koks vaikas yra, ar jis turi mėgstamą savo žaislą ar veiklą, kaip jis greičiausiai nusiramina ir pan.

Kaip tinkamai pasiruošti darželiui?

Taigi, specialistų nuomonė ir praktika rodo, kad vaiko adaptacijos sėkmę lemia tinkamas tėvų pasiruošimas – kuo labiau tėvai pasirengę šiam naujam etapui, tuo ramiau jie jaučiasi susidūrę su pirmaisiais sunkumais.

  • Susipažinti su ikimokyklinio ugdymo įstaiga. Jei yra galimybė – tėvai turėtų savo atžalai parinkti jiems patinkantį darželį. Pasirinkti pageidaujamą darželį galima ne visose savivaldybėse, nes daugelis jų turi nustatytą tvarką, kuria priskiria tam tikras gyvenamąsias teritorijas atskiroms ikimokyklinio ugdymo įstaigos, tačiau tėvams bet kuriuo atveju vertėtų iš anksto susipažinti su darželio aplinka ir auklėtojomis.
  • Atvedus vaiką į darželį, reikia jį pristatyti auklėtojoms. Tėvai turėtų kuo daugiau auklėtojoms atskleisti savo mažylio charakterio savybių, apibūdinti temperamentą, jei reikalinga – papasakoti apie buvusius svarbius vaiko gyvenimo įvykius.
  • Tėvai turi aktyviai dalyvauti vaiko adaptacijos laikotarpiu. Tai yra labai svarbu jau leidžiant vaiką į darželį. Dažnai vaikui pradėjus eiti į darželį, tėvai greitai nusiramina ir nebesidomi vaiko nuotaikomis, išgyvenimais. Tėvai turėtų nuolat aktyviai domėtis, kaip vaikui sekasi, nes kiekviena diena darželyje vaikui gali atnešti ką nors naujo.
  • Turėti pakankamai kantrybės. Kartais tėvai tikisi, kad po kelių savaičių ar dienų vaikas pripras prie darželio. Kartais adaptacijos laikotarpiui užtrukus, vaikas tampa irzlus, o tėvai – nepatenkinti. Rekomenduojama tėvams atvedus vaiką į darželį ne iš karto lėkti į darbus, o pabūti valandėlę kitą su mažyliu. Tai svarbu ypač ikimokyklinio ugdymo įstaigos lankumo pradžioje.
  • Nereikalauti iš vaiko per daug. Vaikai, pradėję lankyti darželį, yra itin jautrūs. Tėvai ir ugdytojai turėtų nepersistengti, reikalaudami iš vaiko savarankiškumo. Kiekvienam yra savas laikas, todėl svarbiausia išlaukti, kada vaikas taps savarankiškas, ir supratingai jį palaikyti.
  • Stebėti vaiką. Kiekvieną dieną stebėti vaiko nuotaikas, nes iš jo nuotaikų galima spręsti apie jo vidinę būseną. Tai reikalinga tam, kad neliktų ilgai uždelstų ir neišspręstų problemų.
  • Nenuolaidžiauti vaikai. Nevertėtų pataikauti vaikui. Pažadai už dalykus, kuriuos vaikas privalo daryti, skatina manipuliacijas. Vaikas turėtų suvokti, ką jis turi daryti be nuolaidų, o tik su palaikymu. Tėvai neturėtų pirkti vaikams naujų žaislų ar kaip kitaip pataikauti už tai, kad jis lanko darželį.

Kiekvienas vaikas yra skirtingas ir unikalus. Nėra universalių taisyklių, kaip vaiką pripratinti prie darželio. Galima pasinaudoti patarimais, pasidalinti patirtimi. Vis dėlto niekas nepažįsta vaikų geriau už tėvus, todėl tik patys gimdytojai gali atsirinkti geriausius ir jų vaikams tinkamiausius patarimus.

 

Paruošta pagal Astos Aleksienės straipsnį „Dilema tėvams: vaiko adaptacija darželyje“.

 
 
 

Veiksmų planas, įtarus COVID-19 viruso susirgimą, arba susirgus COVID-19 virusu

Direktorė Irena Bučinskienė